O mnie

Bronisław Hońca – psychoterapeuta psychodynamiczny Gdańsk

Kim jestem

Nazywam się Bronisław Hońca, jestem certyfikowanym psychoterapeutą psychodynamicznym (certyfikat PTPPd nr 259), certyfikowanym psychoterapeutą Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (TFP ISTFP) oraz superwizorem szkoleniowym Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej przy Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Obecnie pozostaję w szkoleniu superwizorskim w Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu TFP ISTFP oraz przygotowuję się do certyfikatu superwizora PTPPd. Ponadto ukończyłem Studium Terapii Uzależnień oraz szkoliłem się w psychoterapii integratywnej. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (ISTFP) i respektuję kodeksy etyczne tychże towarzystw.

Równolegle do pracy psychoterapeuty zajmuję się działalnością dydaktyczną i superwizyjną: prowadzę superwizje indywidualne, seminaria, warsztaty oraz superwizję szkoleniową w ramach Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, której zajęcia odbywają się w współtworzonym przeze mnie Pomorskim Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej w Gdańsku Wrzeszczu. Superwizuję również zespoły psychoterapeutów w placówkach publicznych.

Jak pracuję

W swojej praktyce psychoterapeutycznej prowadzę psychoterapię indywidualną pracując psychodynamicznie, z uwzględnieniem metodologii pracy TFP – psychoterapii skoncentrowanej na przeniesieniu stworzonej i praktykowanej przez Otto Kernberga. Jestem też otwarty na różne spojrzenia na psychoterapię, dlatego choć najbliższe mi jest szeroko pojęte myślenie psychoanalityczne oraz założenia psychoterapii psychodynamicznej, tak jak są one rozumiane i praktykowane w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, nie skupiam się na jednym możliwym jej wydaniu, ale sięgam po to (lub sugeruję aby sięgnąć), co w różnych modalnościach wydaje mi się szczególnie ciekawe, twórcze i pomocne lub po prostu działające. Z racji odbytych innych szkoleń, ale i zainteresowań innymi nurtami, bliskie mi są również podejścia egzystencjalne i Gestalt.

Wyznaję pogląd, że psychoterapia najlepiej jeśli jest tak krótka jak to tylko możliwe, a jej efekty widoczne w życiu. Zatem czasem będzie to proces trwający kilka miesięcy, a w wielu przypadkach głęboka, spokojna i uważna praca nad trudnościami pacjenta trwająca nawet kilka lat. Cóż, można powiedzieć: efekt jest wtedy, kiedy w wyniku pracy nad sobą żyje Ci się lepiej, w Twoim życiu jest więcej miejsca na związki z ludźmi, pracę, która daje satysfakcję, odważniej stawiasz czoła wyzwaniom, które niesie każdy kolejny dzień. Po prostu jesteś bliżej rzeczywistości i codziennych spraw z nią związanych.

Skłaniam się też ku myśleniu, że najlepiej jest wtedy, kiedy psychoterapia jest niepotrzebna i ze swoimi sprawami potrafimy sobie znakomicie radzić sami, bez pomocy psychoterapeutów, lekarzy etc. Myślę, że to jest też pewien cel psychoterapii – aby można było z powodzeniem funkcjonować na swoim własnym, osobistym – że się tak wyrażę, „napędzie”.

Dla kogo

W mojej praktyce szczególne miejsce znajduję dla osób doświadczających trudności w życiu osobistym, również osoby korzystające z pomocy lekarza psychiatry w związku z depresją, w kryzysie, z trudnościami adaptacyjnymi, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości etc., wreszcie zapraszam też osoby które chciałyby się nauczyć w zdrowy sposób dbać o siebie i swoich bliskich bądź po prostu coś zmienić w swoim życiu, szukają swego miejsca, celu, sensu, a nie potrafią go znaleźć lub boją się zaryzykować i coś zmienić, mając poczucie impasu, kiedy to miejsce, w którym się znajdujemy staje się dojmująco niewygodne, a nie wiemy jak ruszyć dalej, choć za tym tęsknimy. Czasem też chcemy coś zmienić, mamy wszystko, co potrzebne, a trudno ruszyć z miejsca, bo coś blokuje…

Jeśli chcesz pracować nad sobą, lepiej siebie poznać, rozumieć, również to, co Tobą motywuje do różnych działań, żyć bardziej odpowiedzialnie i czerpać z życia więcej satysfakcji i zadowolenia – zapraszam Cię w progi mojego gabinetu.

Doświadczenie

Pracuję klinicznie od roku 2009, swoje doświadczenia w zakresie prowadzenia psychoterapii, warsztatów, grup psychoterapeutycznych zbierałem w placówkach NFZ w Warszawie, tam również rozpocząłem prywatną praktykę, którą prowadzę do dziś w Pomorskim Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej w Gdańsku. Na przestrzeni lat współuczestniczyłem w powstawaniu artykułów, wywiadów w różnych mediach — zapraszam do działu Czytelnia.

Szkolenia

  • Szkolenie superwizorskie TFP, ISTFP (w trakcie)
  • Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej przy Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, Kraków
  • Studium Psychoterapii Integratywnej (Kraków 2012–2014)
  • Studium Terapii Uzależnień przy IPZ (Warszawa 2009)
  • Hipnoza kliniczna w psychoterapii – szkolenie I stopnia (Kraków 2014)
  • Hipnoza kliniczna w psychoterapii – szkolenie zaawansowane II stopnia (Kraków 2014)
  • Integratywna MetaSystemowa Psychoterapia Depresji (Kraków 2014)
  • Integratywna MetaSystemowa Psychoterapia Zaburzeń Lękowych (Kraków 2014)
  • Psychoterapia pacjentów z zaburzeniami jedzenia (Kraków 2014)
  • Psychoterapia par (Kraków 2014)
  • Zaburzenia emocjonalne Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) i ich terapia, IPZ
  • Psychoterapia Ericksonowska w leczeniu uzależnień (Tworki 2011)
  • DSM IV TR – diagnoza nozologiczna (Kraków 2012)
  • Integratywna Psychoterapia Krótkoterminowa (Kraków 2011)

Pracuję pod stałą superwizją superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz International Society of Transference – Focused Psychotherapy (ISTFP).